osobné poznávacie výlety​

Poznávacie výlety

Zažite svoj zážitok inak: súkromný výlet loďou s kapitánom

Môžete mať celkom iný zážitok s loďou len pre Vás a kapitánom, ktorý Vás prevedie mnohými rôznorodosťami lagúny – jej prírodnou krásou, nádhernými farbami podľa ročných období a denného času, mimoriadne bohatou populáciou vtákov, životom človeka v rovnováhe s lagúnou, prítomnosť a práca človeka v úplnej zhode s  prírodou.

Tieto “pomalé” zážitky, pre ktoré sa musí návštevník nevyhnutne identifikovať s prírodou a jej časom, môžu byť ohromné s pomocou mužov, ktorí boli vždy zamilovaní do mora a lagúny, a ktorých nadšenie a vedomosti sa snažia odovzdať ich spoločníkom.

Váš deň s Marcom

Len pár hodín alebo dokonca celý deň môžete čerpať rôzne skúsenosti s Marcom, ktorý pozná lagúnu ako svoju obývaciu izbu a svojimi vedomosťami vie, ako stráviť nezabudnuteľné hodiny.

Tu sú štyri tipy na krásne výlety s ním:

Laguna di Grado je oblasťou bohatou na biodiverzitu.

Ak ste skutočným milovníkom prírody, nemôžete si nechať ujsť príležitosť na pozorovanie vtákov v lagúne. Budete mať možnosť priblížiť sa k ostrovčekom, na ktorých sa zastaví mnoho druhov vtákov a pozorovať ich v celej svojej kráse (samozrejme, dávajte pozor, aby ste ich nerušili). Nájdete tu labute, potápky, plameniaky a desiatky ďalších druhov.
Buďte očarení zázrakmi prírody!

Cesta: Aquileia – Údolie rieky Natissa – Ostrov Morgo – Banco d’Orio – Ostrov San Giuliano – Návrat (ďalšie zastávky na vyžiadanie).

Trvanie: 4 hodiny.
Cena: od 15 do 25 eur na osobu. Maximálne 12 osôb.

Užitočné informácie:
Zvieratá v lagúne žijú vo voľnej prírode, preto je dobré k nim pristupovať s veľkým rešpektom. Najmä na jar bude potrebné dodržiavať bezpečné vzdialenosti, aby sa zabránilo rušeniu hniezdenia.

Príďte a objavte krásy a chute lagúny. Ponorte sa do zložitej spleti kanálov, ostrovov a miestnych reštaurácií (“Ai Fiuri de Tapo” lok. Franca Mela – “Ai Ciodi” na Ostrove Porto Buso). Tie sú pripravené privítať Vás s lahodnými tradičnými jedlami: napríklad veľmi známe “Boreto”, chutná rybacia polievka, vynikajúce jedlo v lagúne Grado. Vychutnajte si celý deň v lagúne, medzi kvetinovými pieskovcami a piesočnatými ostrovčekmi. „Kľud, dobré jedlo, nádherná scenéria“. Čo viac si môžete priať?

Cesta: Aquileia – Údolie rieky Natissa – návšteva “Casoni” (typický domy v lagúne) – obed v reštaurácii  – Relax na pláži – Návrat.

Trvanie: 8 hodín.
Cena: 300 eur (zahŕňa denný prenájom s vodičom lode – obed nie je zahrnutý). Maximálne 12 osôb.

Užitočné informácie:
Návšteva “Casoni” bude možná len po dohovore s vlastníkom.

Táto loď môže odviesť až 12 bicyklov. Cyklisti, ktorí milujú kolesá a more, túto príležitosť určite uvítajú. Na chvíľu zastavenie šliapania, relax, obdivovanie krás lagúny a potom pokračovať v ceste pozdĺž krásnych a malebných cyklistických chodníkov. Tie Vás privedú do pôvabného mesta Grado. Aj toto je veľká „výzva“.

Na bicykli si môžete vybrať, či sa chcete vrátiť do Aquileia po kruhovej trase po panoramatickej cyklistickej ceste Alpe-Adria (FVG 1), alebo sa vydajte na cykloturistiku Jadranského mora (FVG 2) a pohnite sa k očarujúcej prírodnej rezervácii Valle Cavanata. potom sa dostanete do charakteristickej rybárskej dedinky Punta Sdobba, ktorá sa nachádza pri ústie rieky Isonzo.

Cesta: Aquileia – Údolie rieky Natissa – Grado (Riva Mandracchio) – Cyklotrasa FVG1 alebo FVG2. Trasa môže byť tiež vykonaná v opačnom smere.

Trvanie: 45 minút loďou.
Cena: od 15 do 25 eur na osobu. Maximálne 12 osôb.

Užitočné informácie:
Grado je krásne turistické mesto. Predtým, než sa vrátite späť, navštívte jeho historické centrum. Ak ste milovník prírody, po cyklotrase uvidíte dve z najkrajších prírodných rezervácií v tejto oblasti: Riserva naturale Valle Cavanata a najznámejšia prírodná rezervácia Riserva Naturale Foce dell’Isonzo e Isola della Cona.

Sen o pláži , kde máte všetko pre seba? Ste unavení z chaosu klasických turistických destinácií?
Ak je odpoveď na tieto otázky áno, práve ste objavili Banco d’Orio: pláž, slnko, more a ničím nerušení Váš zaslúžený odpočinok!
Čo potrebujete urobiť, je jednoducho relaxovať, postaráme sa o všetko ostatné. Uvidíte, ako ľahké to je!

Cesta: Aquileia – Údolie rieky Natissa –  Banco d’Orio

Trvanie: 1 hodina.
Cena: od 15 do 25 eur na osobu. Maximálne 12 osôb.

Užitočné informácie:
Banco d’Orio je nedotknutá prírodná pláž, na ktorej nie je žiadny typ služieb pre turistov. Nezabudnite klobúky, ľahké oblečenie, opaľovací krém a zásobu vody. Presvedčte sa, že Banco d’Orio zostáva rajom!

 Nezabudnite, že …
… každú trasu môžeme plne prispôsobiť Vašim predstavám.
Loď je určená aj na prepravu osôb so zdravotným postihnutím , odporúča sa vopred upozorniť.

Máte záujem o jeden z týchto výletov?

Taxi loď v benátskom štýle

Nemusíte ísť ani do Benátok, aby ste sa previezli na motorovom člne v benátskom štýle, ktorý má kapacitu 12 miest. Loď Vám vieme pristaviť v čase, v akom si sami vyberiete.
Ak naozaj túžite po atrakcií na benátsky štýl, vieme Vám zabezpečiť občerstvenie, skvelé víno a samozrejme benátske masky.

Loď je vyrobená celá z dreva.  Interiér je vyrobený z najkvalitnejšej kože a materiálu. Taxík môže viesť maximálne 12 osôb a dosiahne konečný cieľ v krátkom čase. Na palube lode môžete obdivovať jedinečnú krajinu mesta Grado, prežívajúcu svoj príbeh.
Taxík so šoférom si môžete objednať na pol dňa alebo celý deň.

Tu niekoľko možných výletov:

Prostredie prírodnej krásy. Bohatý ekosystém, ktorý objavíte, keď putujete pozdĺž plytkých vôd lagúny, rybárskych fariem a chát, aby ste odhalili neuveriteľné miesta prístupné iba po mori.

Cesta: 60 min.
Bez zastávky.
€ 10,00 za osobu. (min 6 osôb).

Ostrov Barbana sa nachádza uprostred lagúny mesta Grado. Je jasne viditeľný z cesty, ktorá spája Grado s Aquileiou. Skúsenosť, ktorú si nesmiete nechať ujsť. Pre všetkých, čo chcú navštíviť svätyňu alebo jednoducho milujú byť uprostred prírody a celého jej pokojného okolia.

Cesta: 30 min.
Tam a späť + zastávka.
€ 10,00 za osobu. (min 6 osôb).

Ideálna cesta, ako si vychutnať slnko a ticho ponorené do lagúny, kým sa nedostanete na ostrov Porto Buso – Trattoria Ai Ciodi. Je to gastronomický zážitok pre milovníkov kuchyne Grado, kde vládnu najmä ryby a plody mora.

Cesta: 50 min.
Prehliadka lagúny.
Obed na ostrove (nie je súčasťou balíka).
Tam a späť + zastávka 2 hodiny.
€ 20,00 za osobu. (min 6 osôb).

Prehliadku odporúčame hosťom mesta Grado, ktorí chcú navštíviť blízke mestá. Úžasné slnko a nádherné výhľady na pobrežie Jadranského mora.

Cesta: 90 min.
Tam a späť + zastávka.
€ 40,00 za osobu. (min 6 osôb).

 Nezabudnite, že …
… každú trasu môžeme plne prispôsobiť Vašim predstavám.
Loď je určená aj na prepravu osôb so zdravotným postihnutím , odporúča sa vopred upozorniť.

Máte záujem o jeden z týchto výletov?

Alebo opäť niečo iné: skúsenosť so skutočnými rybármi

Športový rybolov

Ak ste ešte nezažili chytanie rýb na mori, tak máme niečo aj pre Vás!

Ponúkame Vám prvé zážitky  a skúsenosti na mori, vhodné pre všetkých, nadšencov rybárstva,  pre skupiny aj rodiny.

Rybárska loď dlhá 15 metrov, vhodná pre najmenej 5 osôb a najviac 10 + 1 prípadne 2 posádky.

Posádka ponúka najlepšie priestory na rybolov, vybavenie (návnady a trstiny) poskytuje samotná posádka, ale je možnosť aj pre tých, ktorí si chcú na palubu priviesť svoje osobné vybavenie.

Výlety poskytujú možnosti postavené pre potreby zákazníkov a denný program sa konzultuje s posádkou.
Môžete sa taktiež rozhodnúť pre prehliadku lagúny s krátkou zastávkou na jednom z menších ostrovov. Tu môžete zažiť pravú atmosféru rybárov a ochutnať ich „úlovky“ priamo z mora.

Ak ste vášniví rybári, určite deň strávený na mori Vám obohatí Vaše zážitky z chytania rýb.

Prajeme príjemné prežitie celého dňa a úspešný rybolov!

Chcete zistiť, ako žije rybár? 

Ponúkame Vám ďalšiu možnosť netradičných zážitkov !

Spolu s rybármi môžete aspoň chvíľu žiť ich život, so všetkým, čo k tomu patrí.

Nalodenie na rybársku loď je asi okolo 8.00 hod. Potom sa loď vydá na trasu do rybárskej oblasti, aby ste zbierali siete, ktoré vhodili do mora predošlý deň. Taktiež sa môžete zúčastniť na čistení sietí a ich nového vhodu do mora. Budete poznať, aké druhy rýb sa tu vyskytujú a čo „obnáša“ práca rybára, ktorá určite nie je vôbec ľahká.
Druh rýb sa líši v závislosti od použitých systémov rybolovu. 

Takže sa môžete naučiť tajomstvá tohto remesla.

Potom je možnosť „nabrať“ smer na Terstský záliv. Tu môžete obdivovať impozantné pobrežné hrady Duino a Miramare, ktoré hraničia s nádherným pobrežím horného Jadranu. 
Ak si prajete, môžete taktiež navštíviť ostrov Cona (prírodná rezervácia Foce dell’Isonzo).

Veríme, že tieto netradičné zážitky Vám dajú skúsenosť, ako sa žije pri mori.

 Nezabudnite, že …
… každú trasu môžeme plne prispôsobiť Vašim predstavám.
Loď je určená aj na prepravu osôb so zdravotným postihnutím , odporúča sa vopred upozorniť.

Máte záujem o jeden z týchto výletov?

Pier Solieri/GT, Grado-Taliansko.sk, Lagoon Boat Experience Aquileia, Mirko Boat, WaldNob CC0, Alessandro Caproni cc by, Comune di Grado, Pescaturismo Elga, sbmatherson CC0, Hans CC0, Motopeschereccio Rosamary, djedj CC0, sowaaga CC0