lode, jachty

Starý prístav mesta Grado

Starý prístav mesta Grado, je od staroveku dôležitým centrom ekonomického života mesta Grado, s jeho typickým „Y“ tvarom.

V atmosfére prímorského mesta prístav nikdy nespí. V skorých ranných hodinách je to miesto, kde uvidíte rybárske lode, ktoré sa vracajú s čerstvými rybami. Tie si môžete zakúpiť na rybárskom trhu, ktorý spravuje rybárske družstvo a nachádza sa na konci prístavu Mandracchio.

V priebehu dňa prechádzajú doky mnohí ľudia, ktorí tu pracujú alebo nakupujú. Pozdĺž móla s trochou “pozornosti“ môžete identifikovať symboly používané od staroveku rybármi na označenie objektov, ktoré im patria, aby ste si ich nepomýlili s inými rodinami.

Vo večerných hodinách, sediaci pri stoloch jednej z mnohých typických reštaurácií, si môžete vychutnať úchvatný výhľad, pri jedení vynikajúcich lahôdok.

A po večeri bude aj on, prístav, s blízkym historickým centrom a neďalekou priehradou, protagonistom večerných prechádzok.

Prístav zohráva kľúčovú úlohu aj počas slávnostných osláv, predovšetkým party “Perdon di Barbana”. V tento deň sa rybárske lode, ktoré sa počas týždňa venujú svojim rybolovom, oblečú do „slávnostného rúcha s charakteristickými ozdobami a kvetmi“, aby doprevadili Madonnu do neďalekej svätyne. Tento ceremoniál je spojený s tradíciou už od roku 1237.

Máte záujem o výlet loďou?

Regaty

La Graisana 

Najdôležitejšie jachtárske podujatie na ostrove Grado, na ktoré sú napísané len tie výnimočné posudky, ako je Mauro Pelaschier. Štyri rôzne typy regát venovaných nadšencom plavby: od otvorenej Regaty “Graisana” až po výbery druhej národnej súťaže Drive 555 FIV do 16 rokov; tradičné súťaže batele (typické lode ostrova) a ozdobené lode s farebným Vele al Terzo. V centre mesta sa konajú koncerty, jedlo a víno stoja za ochutnávku, samozrejme nemôžu chýbať typické chute lagúny. Info TU.

Máte záujem o prenájom lode?

Barcolana – Trieste

Najznámejšiou súťažou plachetníc nielen v Taliansku, ale aj vo svete je “Barcolana” v meste Trieste.

Jej história sa píše už pol storočie. Aj v roku 2017 od 29. septembra do 08. októbra sa vody Terstského zálivu zmenili na bielo, farbu, ktorá prevládala na plachetniciach. Desať dní na mori a wellness, to bola naozaj veľká skúška.

Súťaž sa mohla pochváliť s 2 000 plachetnicami, viac ako 25 000 námorníkmi na mori a 300 000 ľuďmi na zemi. Čísla hovorili za všetko.

Ak aj Vy ste vášniví yachtári, určite si túto príležitosť nenechajte ujsť. Či už ako účastník, prípadne ako návštevník.

Info TU.

Kurz Yachtingu

JAZDNÝ KURZ
Miesto: Lega navale italiana, Via Aquileia, 54, Grado
Otvorenie: február – október: utorok, streda, piatok, sobota 15:00 – 18:00
Jazyky: taliančina, angličtina
Oblečenie: uzavretá obuv na päte s gumovou podrážkou, plavky, klobúk, slnečné okuliare, ochranný krém, kompletná výmena, uterák, k-cesta, papuče …
Vybavenie: dodávané spoločnosťou LNI
Optimistický týždenný kurz plavby.
Info TU.

Pier Solieri/GT, Izabela Prokopius/GT, Marvin (PA) cc by nd, Ag.Futura, Ag.Marina, Openstreet Map, deanz cc by sa, Foto Kostik cc by nd, dgilmalle cc by, antonio 1, 2, 3, 4 cc by, Sergio cc by sa, Abry84 cc by nd