lode, jachty

Starý prístav mesta Grado

Starý prístav mesta Grado, je od staroveku dôležitým centrom ekonomického života mesta Grado, s jeho typickým „Y“ tvarom.

V atmosfére prímorského mesta prístav nikdy nespí. V skorých ranných hodinách je to miesto, kde uvidíte rybárske lode, ktoré sa vracajú s čerstvými rybami. Tie si môžete zakúpiť na rybárskom trhu, ktorý spravuje rybárske družstvo a nachádza sa na konci prístavu Mandracchio.

V priebehu dňa prechádzajú doky mnohí ľudia, ktorí tu pracujú alebo nakupujú. Pozdĺž móla s trochou “pozornosti“ môžete identifikovať symboly používané od staroveku rybármi na označenie objektov, ktoré im patria, aby ste si ich nepomýlili s inými rodinami.

Vo večerných hodinách, sediaci pri stoloch jednej z mnohých typických reštaurácií, si môžete vychutnať úchvatný výhľad, pri jedení vynikajúcich lahôdok.

A po večeri bude aj on, prístav, s blízkym historickým centrom a neďalekou priehradou, protagonistom večerných prechádzok.

Prístav zohráva kľúčovú úlohu aj počas slávnostných osláv, predovšetkým party “Perdon di Barbana”. V tento deň sa rybárske lode, ktoré sa počas týždňa venujú svojim rybolovom, oblečú do „slávnostného rúcha s charakteristickými ozdobami a kvetmi“, aby doprevadili Madonnu do neďalekej svätyne. Tento ceremoniál je spojený s tradíciou už od roku 1237.

Výlety loďou

Grado – Lagúna

Motorový čln Nuova Cristina ponúka množstvo výletov v lagúne, s prehliadkami kanálov medzi ostrovčekmi a casoni. Vo večerných hodinách sú na lodi organizované večery s živou hudbou a lahodnými recepciami na ryby. Dokonca aj ľudia s motorickými postihnutiami sa môžu zúčastniť všetkých ciest: v skutočnosti môže byť na motorovom člne pohodlne prepravovaných až 12 invalidných vozíkov.
Odporúčame kontaktovať loď vopred, aby ste skontrolovali dostupnosť služby a získali viac informácií o nej. Všetky výlety odchádzajú z Porto Mandracchio v Riva San Vito. Info TUTU.

Grado – Trieste

Linea Marittima Grado – Trieste je vhodnou alternatívou návštevy hlavného mesta regiónu Friuli Venezia Giulia. Okrem iného v prístave uvidíte zaoceánske lode, neopakovateľnú atmosféru, kde všetko je v pohybe. História, kultúra, kaviarne, reštaurácie, obchody, … to všetko tu čaká na svojich návštevníkov. Info TU.

Prenájom lodí

Pre tých, ktorých láka šoférovanie nie len auta, ale aj lode, dávame do pozornosti aj túto možnosť. Menšie lode totiž nepotrebujú licenciu, stačí len absolvovať krátky rýchlokurz, kde Vás naučia základnú obsluhu lode a trasy, po ktorých môžete ísť. Info TU.

 

 

 

TAXI Lode

Taxi boat Grado
http://www.taxiboat-grado.com/

Mirko Taxi

Jeho úlohou je zaručiť efektívny, včasný a kvalitný servis. Loď je vyrobená celá z dreva. Vysoký výkon trupu a dokonalý transport, interiér je vyrobený z najkvalitnejšej kože a materiálu. Taxík môže niesť maximálne 12 osôb a dosiahne konečný cieľ v krátkom čase. Na palube lode môžete obdivovať jedinečnú krajinu mesta Grado, prežívajúcu svoj príbeh.
Taxík so šoférom si môžete objednať na pol dňa alebo celý deň. Info TU a nižšie.

Súkromné výlety a kulinárske zážitky s Mirkom

Ostrov Barbana
Ostrov Barbana sa nachádza uprostred lagúny mesta Grado. Je jasne viditeľný z cesty, ktorá spája Grado s Aquileiou. Skúsenosť, ktorú si nesmiete nechať ujsť. Pre všetkých, čo chcú navštíviť svätyňu alebo jednoducho milujú byť uprostred prírody a celého jej pokojného okolia.

 • cesta: 30 min.
 • tam a späť + zastávka
 • € 10,00 za osobu. (min 6 osôb)

Prehliadka lagúny
Prostredie prírodnej krásy. Bohatý ekosystém, ktorý objavíte, keď putujete pozdĺž plytkých vôd lagúny, rybárskych fariem a chát, aby ste odhalili neuveriteľné miesta prístupné iba po mori.

 • cesta: 60 min.
 • bez zastávky
 • € 10,00 za osobu. (min 6 osôb)

Ostrov Anfora
Ideálna cesta, ako si vychutnať slnko a ticho ponorené do lagúny, kým sa nedostanete na ostrov Porto Buso – La Trattoria Ai Ciodi (www.portobusoaiciodi.it).Je to gastronomický zážitok pre milovníkov kuchyne Grado, kde vládnu najmä ryby a plody mora.

 • prehliadka lagúny
 • obed na ostrove (nie je súčasťou balíka).
 • cesta: 50 min.
 • tam a späť + zastávka 2 hodiny
 • € 20,00 za osobu. (min 6 osôb)

Trieste alebo Lignano
Prehliadku odporúčame hosťom mesta Grado, ktorí chcú navštíviť blízke mestá. Úžasné slnko a nádherné výhľady na pobrežie Jadranského mora.

 • cesta: 90 min.
 • tam a späť + zastávka
 • € 40,00 za osobu. (min 6 osôb)

Regaty

La Graisana 

Najdôležitejšie jachtárske podujatie na ostrove Grado, na ktoré sú napísané len tie výnimočné posudky, ako je Mauro Pelaschier. Štyri rôzne typy regát venovaných nadšencom plavby: od otvorenej Regaty “Graisana” až po výbery druhej národnej súťaže Drive 555 FIV do 16 rokov; tradičné súťaže batele (typické lode ostrova) a ozdobené lode s farebným Vele al Terzo. V centre mesta sa konajú koncerty, jedlo a víno stoja za ochutnávku, samozrejme nemôžu chýbať typické chute lagúny. Info TU.

Barcolana – Trieste

Najznámejšiou súťažou plachetníc nielen v Taliansku, ale aj vo svete je “Barcolana” v meste Trieste.
Jej história sa píše už pol storočie. Aj v roku 2017 od 29. septembra do 08. októbra sa vody Terstského zálivu zmenili na bielo, farbu, ktorá prevládala na plachetniciach. Desať dní na mori a wellness, to bola naozaj veľká skúška.

Súťaž sa mohla pochváliť s 2 000 plachetnicami, viac ako 25 000 námorníkmi na mori a 300 000 ľuďmi na zemi. Čísla hovorili za všetko.
Ak aj Vy ste vášniví yachtári, určite si túto príležitosť nenechajte ujsť. Či už ako účastník, prípadne ako návštevník.

Kurz Yachtingu

JAZDNÝ KURZ
Miesto: Via Aquileia, 54, Grado
Otvorenie: február – október: utorok, streda, piatok, sobota 15:00 – 18:00
Jazyky: taliančina, angličtina
Oblečenie: uzavretá obuv na päte s gumovou podrážkou, plavky, klobúk, slnečné okuliare, ochranný krém, kompletná výmena, uterák, k-cesta, papuče …
Vybavenie: dodávané spoločnosťou LNI
Optimistický týždenný kurz plavby