o Grade

Ak ste milovníci Talianska, tak Vám predstavujeme miesto, ktoré ste zrejme ešte neobjavili.

Miesto – ostrov, kde sa snúbi história, more, pláže a všetko, čo k super dovolenke patrí. Pridanou hodnotou je, že z Bratislavy je to len päť a pol hodín autom.

Grado leží na ostrove medzi otvoreným morom a Lagúnou di Grado. S pevninou je spojený mostom cez Lagúnu, ktorý sa tiahne od Aquileii v dĺžke 5 km. Už keď po ňom prichádzate ste očarení  scenériou, ktorá sa Vám naskytne.

Ostrov Grado

Grado si vyslúžilo mnoho krásnych mien, no najčastejšie mu hovoria: „Ostrov slnka“ (Isola del Sole) alebo „Zlatý ostrov“ (Isola d’Oro). Má strategickú polohu v najsevernejšej časti jadranského pobrežia, kde už začína benátska riviéra. Z jeho pláži môžete vidieť, ako pulzuje život v neďalekom Trieste, prípadne na pobreží Istrie.

Je hlavným ostrovom, ku ktorému patria aj ďalšie menšie ostrovy, ktoré sú s ním spojené romantickými mostami.

Benátsky šarm

Grado. Matka Benátok s 1600-ročnou históriou. Jeho šarm môžete zažiť prechádzkami po uličkách starého centra mesta.

V nádhernom prostredí Campo dei Patriarchi v “starom meste” môžete obdivovať ranné kresťanské stavby Bazilika di Sant’Eufemia, Baptisterium a Bazilika di Santa Maria delle Grazie. Ústredný mestský život sa sústredí na námestie Piazza Biagio Marin pomenované po slávnom miestnom básnikovi. Tu môžete obdivovať pozostatky starobylého sídla baziliky.

Máme viac informácií o histórii a pamiatkach mesta Grado

Očarujúca príroda

Okrem historických aspektov je Grado obľúbenou letnou destináciou vďaka svojej lagúne s rozlohou viac ako 90 štvorcových kilometrov a zahŕňa dve prírodné rezervácie s nekontaminovanou prírodou. Autentický raj pre pozorovanie vtáctva, ktoré sa oplatí naozaj vidieť. Tu sa započúvate do harmónie zvukov nespočetných vtákov, ktorým kontruje iba šum lagúny a vetra. Nič iné.

Laguna di Grado

V minulosti sa miestni obyvatelia živili rybolovom, na malých ostrovčekoch v Lagúne si stavali príbytky so skál a slamy.  Niektoré sú zachované dodnes, keď budete brázdiť loďou okolo, budete mať pocit, že sa tu čas zastavil.

Určite si nenechajte ujsť ostrov Barbana, kde bol v roku 582, vybudovaný kláštorný komplex Santuario della Madonna di Barbana. Až dodnes ho trvalo obýva Rád františkánov. Svätyňa je dnes pútnický miestom. Mariánske bohoslužby na tomto ostrove sa datujú od 6. storočia, ale súčasná svätyňa je výsledkom impozantnej obnovy vykonanej v roku 1926.

Farebný sprievod lodí

Na ostrove Grado sa každý rok, prvú nedeľu v mesiaci júl koná slávnosť: Perdón di Barbana. Očarujúca plavba lodí, zdobených kvetmi, girlandami a vlajkami, smerujúcej do mariánskej svätyne na ostrove Barbana, aby si pripomenuli mestské hlasovanie, ktoré sa uskutočnilo pred 800 rokmi a pre „gradčanov“ malo veľký význam.

Chcete sa dozvedieť viac o lagúne a prírode?

Kúpele, ktoré fascinovali Habsburgovcov

Začiatkom devätnásteho storočia začala habsburgovská aristokracia navštevovať miestne kúpele, ktoré sa tak po krátkom čase zaradili medzi najprestížnejšie kúpele v okolí.

Therme boli nedávno obnovené a ich ponuka rozšírená o témy v oblasti estetickej medicíny, ktoré ponúkajú rôzne programy a terapie až po prevenciu starnutia pokožky.

Pri prechádzke Gradom stretnete staršie dámy na bicykloch a podľa ich tváre si nedovolíte odhadnúť ich vek. Asi by sa Vám to ani nepodarilo, lebo vďaka kúpeľom a vlhkosti vzduchu majú naozaj krásnu pleť.

Pozrite sa viac na kúpele a wellness

Pri mori ako v elegantnej obývacej izbe

Každý z nás pozná túžbu dopriať si chvíľku úplnej relaxácie na jemne piesočnej pláži, s pozvoľným prístupom do mora a šumom vĺn. Nájdete tu pohodlné ležadlá so slnečníkmi a stolíkmi, ktoré nie sú tesne vedľa seba. VIP stany postavené priamo na pláži, poskytujú priestor na prežitie týchto chvíľ vo svojej intimite. Prípadne sa môžete osviežiť v miestnych baroch alebo reštauráciách.

Viac informácií o pláži a aquaparku

Dovolenka s deťmi

Piesočné pláže, čisté – pokojné vody a niekoľko zábavných aktivít robia Grado ideálnym rodinným cieľom. Grado získalo prestížnu ekologickú značku “Modrá vlajka” už 29 rokov.

Nájdete tu kvalitné služby, zameranie na pohodlie a bezpečnosť dovoleniek s deťmi. Vstup do mora je veľmi pozvoľný, takže  deti Vám budú vďačné, že sa môžu do sýtosti vyšantiť. Aquapark je veľmi obľúbený, organizujú sa tam rôzne aktivity v bazénoch.  Hneď pred vchodom na pláž je zriadený zábavný park „Parco delle rose“, kde okrem samých ruží Vás privítajú atrakcie pre deti, minigolf, ihriská a rôzne služby pre deti.

Obľúbené športové aktivity

 Príjemné prechádzky s nádherným západom slnka a hučiacim morom.

Každý si môže vybrať svoj obľúbený šport:  plážový volejbal, basketbal, futbal, windsurfing, plachtenie, vodné lyžovanie a kanoistika, konetenis. Našu ponuku uzatvára  18-jamkové golfové ihrisko situované medzi zelenými lúkami a modrými vodami.

Cyklistika

Cyklistika patrí nielen medzi športové aktivity, ale priamo k najpopulárnejšej preprave na ostrove Grado a v okolí.

Sú tu vybudované niekoľko kilometrové cyklotrasy. Bicykle si môžete prenajať v obchodoch s bicyklami, prípadne v hoteloch. Niektoré majú aj sedačku pre deti. Ak chcete, aby si ho niekto iný “nepožičal”, je vhodné aby ste ho vždy uzamkli.

Viac o športoch na ostrove Grado

Lode, loďky, lodičky

Byť majiteľom lode, či už menšej alebo väčšej, či s motorom Mercury, Honda alebo Yamaha, je pre obyvateľov ostrova úplne prirodzená vec. Tak ako u nás, keď vlastníme auto. Tie väčšie slúžia ako osobná doprava, prepravia Vás do blízkych miest (Trieste …) za pár euro.

Ak by Vás lákala možnosť postaviť sa za kormidlo člnu, prípadne strednej lode, kľudne si ju môžete prenajať. Najprv Vás inštruktor prevezie a ukáže koridory, po ktorých môžete ísť, potom sa už len vozíte. Tieto lode nepotrebujú licenciu – lodný preukaz. Ale za ten zážitok to určite stojí.

Viac informácií o téme lodí

Kvety, všade samé kvety

Jeho charakteristickou črtou je množstvo rôznych kvetov kamkoľvek sa pozriete. V rámci talianskej súťaže “Comuni fioriti” v roku 2016, 2017 a 2018 sa umiestnilo na prvom mieste a tým dostalo pozvanie na celosvetovú súťaž do Kanady, kde sa v septembri 2017 umiestnilo na 4. mieste.

Grado-taliansko.sk, Mario Trieste cc by nd, Archivio Turismo FVG, Gianluca Baronchelli POR FESR 2007-2013, Fabio Parenzan/Turismo FVG, pagati cc by nc nd, matism cc by nc nd, w0f cc by nc nd, Ivana Stepanovska, Izabela Prokopius/GT, Ag.Marina, Ag. Futura, Pier Solieri/GT,  Marvin (PA) cc by nc tomislavmedak cc by, Lubos Holic cc by sa/panoramio, Golf Grado, Pexels, Pixabay, Freeimages