exkurzie

Exkurzie – miesta, ktoré sa oplatí vidieť

Váš deň medzi prírodou a lagúnou

Existuje veľa výletov na objavovanie okolia ostrova Grado, od krásnej lagúny až po obrovskú prírodnú oblasť. Odvezú Vás tam motorové člny a taxi-člny, aby ste mohli spoznať svet ponorený do čara prírody. Môžete navštíviť ostrov Barbana, veľmi dobre známy svojou mariánskou svätyňou, malú rybársku dedinku Porto Buso a niektoré z nespočetných ostrovov alebo rybárske údolia. Na fantastickom turné, objavíte kuriózne reštaurácie, ktoré zvyčajne ponúkajú naozaj gurmánske jedlá pripravené z čerstvých rýb. K dispozícii je tiež rýchla preprava pre každodenné výlety v Benátkach, Trieste, Rovinj, Marano Lagunare a Pirano.

Chcete si skúsiť výlet do lagúny?

Isola di Barbana (Ostrov Barbana)

L’isola con i frati francescani

Barbana je najstaršou svätyňou v regióne Friuli Venezia Giulia a jej prvé stopy viedli k roku 582.

Je to pravý symbol starobylého spoločenstva mesta Grado, ktorý bol vždy spojený s morom vo svojich prejavoch religiozity, s manželským kultom zakorenenom v priebehu storočí: “Perdon of Barbana” je jednou z najstarších a najznámejších miestnych tradícií.

Od roku 1237 sa každú prvú nedeľu v júli uskutočňuje plavba “Perdonu” cez lagúnu mesta Grado. Dlhý rad lodí, ktoré sú slávnostne vyzdobené, sa plavia až do Barbany, kde sa nachádza svätyňa drahocenná a zázračná socha Panny Márie. Tá bola vyplavená z mora a tak sa stala dôležitým symbolom. Už viac ako 700 rokov obyvatelia Grada ďakujú Panne za to, že ich zachránila pred hroznou epidémiou.

Výlet loďou na ostrov Barbana s kláštorom a kostolom františkánskych mníchov, je príjemným spestrením dovolenky. Očarujúca plavba gradskou lagúnou trvá cca 20min. a lode premávajú niekoľkokrát denne. V kaplnke prebiehajú omše, je možná spoveď a funguje tu i obchod a reštaurácia.

Chcete tam ísť?

Ostrovy Porto Buso a Anfora

Ideálne pre každodenné výlety

Ostrovy Anfora a Porto Buso sa nachádzajú na západnom konci lagúny Grado, ktoré môžete obdivovať krátkou prechádzkou.

Ostrov Porto Buso bol najprv použitý na vojenské účely ako posledný ostrov habsburskej ríše na hranici s Talianskym kráľovstvom a neskôr sa stal talianskym strážcom financií, ktorý kontroloval lode, ktoré prechádzali do vnútrozemia.

Ostrov Anfora, na druhej strane, bola vždy malebnou rybárskou dedinou, kde si aj dnes môžete vychutnať typické jedlá v reštaurácií Trattoria ai Ciodi, dobre známej v celej lagúne.

Banco D’Orio

Banco d’Orio prírodná pláž medzi lagúnom a morom

Banco D’Orio je dlhý piesočnatý pás, ktorý rozdeľuje lagúnu Grado od Jadranského mora, západne od mesta Grado.

Táto krásna prírodná pláž mesta Grado bola vždy destináciou obyvateľov, ktorí majú malú loď, pretože tento dlhý ostrov je prístupný iba po mori. Preto aj v hlavnej sezóne je toto miesto veľmi pokojné. Aj tu nájdete mnoho druhov vtákov, ktorí sa tu často zahniezdia.

lagúna Grado, Taliansko
Play Video

Chcete tam ísť?

Valle Cavanata

Prírodná oblasť v blízkosti mesta Grado

327 akrov oblasti prírodnej rezervácie Valle Cavanata sa nachádza vo východnej časti lagúny Grado, ktorá má uzatvorené uzávery s morom a rybárskym údolím.

Rybárske údolie bolo medzinárodne uznané, najmä ako lokalita pre vodné vtáctvo s veľkým potenciálom na zastavenie a hniezdenie mnohých druhov vtákov, zatiaľ bolo zaznamenaných viac ako 300 druhov.

Symbolom rezervácie je divoká hus, ktorej populácia dnes predstavuje okolo sto jednotlivcov.

Chodník údolia je vzdialený asi 1 500 metrov a je vhodný pre všetkých návštevníkov, ktorí chcú pozorovať vtáky, ktoré hniezdia na tomto území.

lagúna Grado, Taliansko
Play Video

Chcete tam ísť?

Ostrov Cona a ústie Isonza

Prírodná rezervácia ústia rieky Isonzo (Riserva naturale Foce dell’Isonzo), má rozlohu približne 2400 hektárov, ktorá sa nachádza pozdĺž posledných 15 km rieky.

Rezervácia ponúka príležitosť pozorovať širokú škálu živočíšnych druhov, ktoré sú osobitne zaujímavé, niekedy patria k výnimočným alebo neobvyklým druhom inde. Po vzniku chránenej prírody, najzreteľnejší účinky sú zaznamenané vo zvýšení biodiverzity, o má dopad v prospech vtákov, ktoré sú neustále monitorované: Bolo doteraz zistené, že obsahuje viac ako 300 druhov vtákov. Pokiaľ ide o cicavce, v pokoji na mieste a v blízkosti Krasu, vidíme značný počet druhov, ako sú jelene, líšky, jazvece, diviaky a zajace. Rovnako ako početné druhy hlodavcov, obojživelníky sú zjavne bohaté vzhľadom na povahu lokalít. Rezervácia vám umožňuje pozorovať širokú škálu druhov rastlín, typických pre čerstvú slanú alebo sladkú vodu.

Objavíte tu aj kone Camargue, plemeno, ktoré vzhľadom k svojim fyzikálnym vlastnostiam (kopytá veľkých rozmerov) je obzvlášť vhodné pre život v mokradiach.

Prírodná rezervácia, ktorá sa nachádza na ploche 2400 hektárov, má nesmierne krásu, aj keď je stále málo známa. Je to rezervácia ostrova Cona (Isola della Cona) a ústia rieky Isonzo. Tu môžete obdivovať krásne kone Camargue a množstvo druhov vtákov. Pôjdete po ceste, ktorá ide do rezervácie, bez toho, aby ste rušili zvieratá, ktoré možno pozorovať a fotografovať cez príslušné otvory v drevených domoch umiestnených pozdĺž trate. V niektorých z nich sú aj vzdelávacie vysvetlenia o flóre a faune prítomné v rôznych prírodných prostrediach.

Prírodná oblasť “Caneo”
Do prírodnej oblasti “Caneo” sa dostanete od dediny Fossalon a pokračujete po nábreží až prídete do centra oblasti, ktorá pozostáva z jazyka zeme pokrytého hustou hrebenicou. Nachádza sa priamo pri ústí rieky Isonzo. Je výborným bodom pozorovania na neďalekom ostrove Cona, ale aj od celého pobrežia k Punta Salvore.

Chcete tam ísť?

Grado-Taliansko.sk, Pier Solieri/GT, Izabela Prokopius/GT, FrancescoRossi CC0, Nem80 cc by, Hans Bezard cc by sa, Frankforter cc by sa, MOVE11 Productions, FB/viniciao, Comune di Grado, Isola Cona-Foce Isonzo, MarioTrieste by nd, Seaq68 CC0, arpa.fvg.it, hansbenn CC0, Hans Bezard cc by sa, F.giusto cc by, Simona Cerrato cc by, Simona Cerrato cc by, Simona Cerrato cc by, Simonetta Di Zanutto cc by sa, TurismoFVG, Fabio Parenzan/Turismo FVG, mihajov CC0, Simona Cerrato cc by, Brigitte (4) cc by sa, rmferreira CC0, Mario Trieste/panoramio cc by nd, Adam Grabek CC0, paolo salabue cc by nd, Naturpuur cc by sa, Luca Sartoni 01 | 02 | 03 | cc by sa, cc by sa, Giulia_lifeisaromanticpoem 01 | 02 cc by, Antonio Marano 01 | 02 cc by, Simona Cerrato (4) cc by, Isiwal cc by sa, Gianluca Baronchelli /TurismoFVG, tomislav medak cc by